RSS

Suvised ja sügisesed kollased aknad

31 jaan.

2Valgesoo013. aasta suvel avati Lõuna-Eestis teekond “Elu kahe maailma piiril”, püsti pandi 21 kollast National Geographic`u akent. Kohe tekkis idee, et hakkame neid aknaid “koguma”. Aknaid on näiteks linna keskel (Tartus), ürgmetsa sees (Järvseljal), piiri ääres (Podmotsa külas). Akende üles leidmine oli alguses üsna keeruline. Tavaline oli see, et isegi kohalikud elanikud ei olnud kuulnud mingitest akendest. Keegi ei osanud kuhugile juhatada. Olemas on küll spetsiaalne lehekülg, aga sealt saab ainult vihje ja piirkonna kirjelduse.

podmotsa2
Võib-olla ongi nii põnevam ja võib-olla oligi see eesmärk, et peab veidi nuputama, kust seda akent täpsemalt näha võiks või kuidas ligi pääseb ning kas üldse pääseb. Aknaid saab otsida järgmised viis aastat (täpsemat lõppkuupäeva ei ole kirjas).

Alguses arvasin, et on reaalne ühe-kahe kuuga kõik aknad üles leida. Ühtegi akent me spetsiaalselt otsima ei sõitnud ja nii ongi pooled aknad veel ootel. Ilmselt on eesmärgiks, et aken meelitaks sihtkohas pikemalt aega veetma. Meie külastused olid pigem nõnda, et kui läheduses oli aken, siis tuli sealt lihtsalt läbi põigata ja väike sirutuspaus teha ning loomulikult ka pilt. Näiteks Valgesoo rabas tuleb teha jalutuskäik laudteel, enne kui aken paistma hakkab.

räpina Iga akna juures on Lõuna-Eesti kaart, kus on kõik kollased aknad märgitud ja samuti on olemas tutvustav tekst piirkonna kohta. Räpinas saab näiteks ühel numbril helistada ja telefonis tutvustust kuulata, iga akna juures seda võimalust kahjuks ei ole. Tegin kaardist telefoniga ka pilti, nii sain alati vaadata ega läheduses mõnda akent juhtumisi pole. Tartu

Tartu – seda akent on ilmselt kõige lihtsam üles leida. Asub Tartu Raekoja platsil. Selle akna eripära on see, et akent saab keerutada nagu karusselli. Pääseb ligi igal aastaajal.

jarvseljaJärvselja ürgmets – kõige keerulisem üles leida, sest aken asub Järvseljalt väljas, metsa sees. Üles leidsime ainult tänu vihjele, mis asus keset asulat. Nimelt on seal olemas Järvselja kaart, kus on ka märge NC (nagu National Geographic) koos imepisikese kollast värvi aknaga. Aga enne kaardi leidmist tuli ikka kõvasti mööda Järvseljat ringi tiirutada. Telefoni internetiühenduse peale ei tasu seal loota, seda lihtsalt ei ole seal.

Kõige lihtsam oleks sõita läbi Järvselja, jätta auto ristuva tee äärde ja kõndida mööda laudteed läbi metsa. Laudtee lõpus ongi aken, sinna pääseb ka autoga (väiksemaga). Suurema autoga pole eriti ruumi auto ümber pööramiseks. Talvel tuleks kindlasti auto jätta laudtee algusesse, maantee äärde. Suurt parklat seal ei ole, kuigi see oli tingimuseks kui akna asukohti valiti (Paigaldatav aken peab asuma Tartu-, Põlva-, Võru või Valga maakonnas, olema aastaringselt hea juurdepääsuga ning parkimisvõimalusega).

saadjärve Saadjärve piirkond – Esimese hooga võtsime sihtkohaks Jääaja muuseumi, aga selles rannas akent ei olnud. Aken ei ole ka Tabivere rannas, asub hoopis Kukulinna mõisa lähedal, Kukulinna rannas. Sinna pääseb iga ilmaga.

t6ravereTõravere observatoorium – aken asub teleskoopide lähedal, peamajast vasakul. Ligi saab igal aastaajal.

teeaegEesti Maanteemuuseum – kohe Postitee ääres. Ihamaru, Karilatsi, Tilleorg ja Puskaru ning oledki Varbusel. Talvel on Postitee natuke ekstreemne, kitsas ja kurviline. Akna juures on suur parkla.

PodmotsaPodmotsa küla – see aken asub ainult 100 meetrit Venemaa piirist, tsässoni lähedal, kohe külla sissesõidul. Siin oleks võinud akna panna nõnda, et oleks saanud läbi akna Kulje kirikut Venemaal pildistada. 

rappinRäpina ajalooline süda – akna leiab järve äärest, Sillapää lossi lähedalt ja Räpina Paberivabriku, Eesti vanima, senitegutseva tööstusettevõtte vastast.

syvahavvaSüvahavva – selle kohanime tegi kuulsaks teleseriaal. Kui seriaali Süvahavva asub tegelikult Kesk-Eesti väikeses alevikus, siis õige Süvahavva asub Eesti pikima jõe Võhandu ääres. Sinna viib pikk metsa tee, mis lõppeb üsna kitsa ja lookleva teega üle imepisike silla. Ma ei tea mida teha, kui sinna sõites tuleb vastu teine auto. Talvel ma sinna sõita ei soovitaks. Aken asub Võhandu jõe ürgorus, seal samas on Viira veskimüür, mis on 16,5-meetri kõrgune liivakivipaljand.

valgesoo (2)Valgesoo raba – laudtee algab metsa sees, Valgesoo vaatetorni juurest (kuhu enam ronida ei tohi). Mööda laudteed ei ole vaja väga pikalt kõndida. Talvel ilmselt ei ole metsatee laudtee alguse juurde lahti lükatud ja parkida tuleks külavahetee äärde. Talvel võib see tee muidugi kitsas olla tänu lumele ja võib-olla ei saagi parkida.

MustveePeipsijärve rand Mustvees – aken asub sadamas, Mustvee jõe suudmes. Asukoht on hea, pääseb alati ligi.

Tegemist on väga toreda projektiga, sattusime kohtadesse, kus pole veel käinud. Kuigi oleme näiteks ka varem Mustvees käinud. Isegi samal ajal, kui kollane aken püsti oli. Kuid seal pargi osas, kus see aken nüüd on, ei ole enne käinud. Seega ei pannud seda akent suvel tähele. See, et akende asukohta pole väga täpselt kirjeldatud oli põnev. Samas mõnikord kui otsisid ja otsisid tekkis täiesti lootusetu tunne, et ei leiagi akent (näiteks Järvseljal) ja tuleb “tühjade pihkudega” ära sõita.

Kindlasti on plaanis üles leida ka:

Alatskivi

√ Barclay de Tolly

√ Lüllemäe

√ Otepää

√ Sangaste

√ Valga

√ Obinitsa

√ Rõuge

√ Urvaste

√ Vastseliina

√ Võrtsjärv

Advertisements
 
3 kommentaari

Posted by &emdash; jaanuar 31, 2014 in 1-2 päeva

 

Sildid: , , , , ,

3 responses to “Suvised ja sügisesed kollased aknad

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: