RSS

Suvised kollased aknad, finaal

07 juuli

NC kaartEt kollaste akende otsimise projekt läbida enne, kui aknad maha korjatakse, sõitsin taas spetsiaalselt aknaid jahtima. Eesmärk oli tabada kõik viimased viis, mis asusid kaardilt vaadates üsna samas kandis. Päev enne seda reisi avastasin, et Taevaskoja RMK teabepunktis levitatakse turistivoldikute vahel ka kollaste akente kaarti. Vahepeal on valminud ka nelja teekonnaga kaart, aga seda infopunktis ei jagatud.

Uus kaart kaasas ja asusingi kõige kaugemate akende poole teele. Ees ootas Kagu-Eesti. Sõitu alustades ei arvanud ma, et nende akende leidmiseks tuleb kulutada nii palju aega ja läbida nii palju kruusateid. Akende naabruses asusid Eesti kõige väiksem rahvuspark, Karula rahvuspark, Eesti-Läti piir, Eesti-Vene piir, Setomaa, Eesti sügavaim järv, Rõuge suurjärv.

Valga linn – tegemist on kõige piiriäärsema aknaga. Läti ja Valka asusid umbes kümne sammu kaugusel. Olgugi, et videost oli näha akna asukoht (veekogu kaldal, taustaks paneelmajad ja katlamaja korsten), küsisime teed. Valgas on lihtsalt mitu veekogu – Pedeli jõgi, Pedeli paisjärv, Pedeli teine paisjärv. Tänu vetelpäästja juhatusele leidsime akna üsna kiiresti. Aken asub Pedeli paisjärve kaldal, Rimi ja Selveri lähedal, Tartu tänaval. Seal on üsna suur parkla. Seda pilti, mida turistid pidavat seal jäätise-saldejums `iga piiriposti taustal tegema, me ei teinud. Kuigi id-kaardid olid kaasas.

Valga

Lüllemäe – Video põhjal tundus, et aken asub elektriliinide all. Tegelikult asub aken Karula Maarja kiriku kõrval, kelgumäel ja need ei ole elektriliinid vaid lumetuubi tõstuk. Küsisime teed kohalikust poest ja meid juhatati õigesse kohta. Esimest korda kogu projekti jooksul sai fotoaparaadi aku täpselt siin tühjaks, õnneks saime akut mõned minutid laadida selles samas poes. Suured tänud väga vastutulelikule müüjale! Olemas on väike parkla.

Lüllemäe

Rõuge ürgorg – videost meenusid järv ja sillake, esimese hooga oli neid sillakesi iga nurga peal, aga õnneks leidsime õige sillakese koos aknaga üsna ruttu. Aken asub järve kaldal, mille kõige sügav koht on 38-meetri kaugusel veepinnast, tegemist on Eesti kõige sügavama järvega. Akna kõrval on suur parkla.

Rõuge

Vastseliina piiskoplinnus – aken ei asu Vastseliinas vaid koos linnusega Vana-Vastseliinas. Aken on parkla ja linnuse vahel, sõidutee ääres. Siin on suur parkla ja välitualetid.

Vastseliina

Obinitsa küla – kõige viimane aken, mis paneb punkti aastasele akende otsimise projektile. Aken asub Eesti-Vene piiri lähedal (Koidulasse on 12 km), Obinitsa külas, teeristis. Akna juures on suur parkla.

Obinitsa

LätiKõik 21 kollast akent on nüüd üles leitud! Seda projekti alustades ei arvanud ma, et selleks kulub üks aasta ja ei aimanud, et viimaseid aknaid pean spetsiaalselt otsima asuma. Kordagi ei tekkinud mõtet, et loobun sellest ideest – kõik aknad üles otsida ja neist pildid teha.

Võingi öelda, et suvi 2013 – suvi 2014 oli kollaste akende aasta:

√ kõik kuulsid, et otsin mingeid aknaid;

√ minu laps kirjutas lasteaias emadepäeva ankeeti:  tema ema hobi on kollased aknad;

√ mulle saadeti pilte akendest, kuhu ma veel ei olnud jõudnud;

√ mulle saadeti pilt akendest sõnumiga: “Kas ma otsin neid aknaid?” Loomulikult ei olnud need “need” aknad. Pildi saatja muidugi teadis seda, et need ei ole õiged kollased aknad!

mitte-kollane aken

vale-akenMinu kollaste akende teekond sai läbi hoopis liba-kollase akna juures, mis asub Tabinas. Kohalikud elanikud on saanud inspiratsiooni ja paigaldanud järve kaldale kollase akna. Kui Viljandi elanikud ei soovinud kollast akent Lossimägedesse, siis Tabina külarahvas on selle ise ehitanud. Terve päeva oli raadios saatmas meid Laulupidu, et kodutee väga kurbade nootidega ei lõppeks, saime Tuljakut kaasa üürata.

I kollased aknad
Kollane aken
II kollased aknad

Kuhu minna ja mida teha järgmine kord kollaste akende teekonnal?

Terve teekond korraga läbida
Akende piirkondades pikemalt aega veeta

 

 

Advertisements
 
2 kommentaari

Posted by &emdash; juuli 7, 2014 in 1-2 päeva

 

Sildid: , , ,

2 responses to “Suvised kollased aknad, finaal

  1. Lill

    juuni 8, 2017 at 10:31

    kas kusagilt on kättesaadav terve nimekiri kollastest akendest üle Eesti?

     

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: